Rekuperator do domu: rodzaje, parametry i ceny rekuperatorów

Rekuperator do domu: rodzaje, parametry i ceny rekuperatorów

Rekuperacja Kraków – inwestować w sprzęt?

Planujesz budowę nowego domu? Z pewnością masz dużo spraw na głowie, nie wiesz na jakie rozwiązania się zdecydować, bo jednak nowoczesny rynek budowlany oferuje całkiem sporo opcji, które w efekcie dają wiele korzyści nowym budynkom, nie tylko jeśli chodzi o kwestie finansowe. Warto jednak podczas przygotowywania projektu domu zastanowić się nad niektórymi sprawami, które niestety trzeba przewidzieć i zaplanować już na samym początku, aby późniejsze działania nie wpłynęły niekorzystnie na efekt końcowy.

Zastanawiałeś się już jaki system wentylacji wybrać do nowego projektu domu? Wielu z nas w swoich budynkach posiada klasyczny system wentylacji grawitacyjnej, czyli z występującym pionowym kanałem. Tłumacząc w prosty sposób, ciepłe powietrze z domu jest zasysane, pod wpływem odpowiednich warunków atmosferycznych i nie tylko, tworzy się ciąg i dalej wędruje ono pionowym kanałem na zewnątrz. Ten rodzaj wentylacji jest niezwykle popularny, nie wymaga wielkich nakładów finansowych, z tego względu, że nie ma potrzeby używania w nim żadnych dodatkowych urządzeń. Niezwykle ważne jest tylko to, aby zapewnić rozszczelnienie punktowe w budynku, czyli rozszczelnienie okien/kratek – aby mogło dojść do procesu wentylacji. Jeśli budynek będzie zbyt szczelny, ciąg się nie wytworzy i wentylacja i wymiana powietrza nie będzie możliwa.

Rekuperacja Kraków to proces zupełnie inny. Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, gdzie używany jest sprzęt – rekuperator. Tutaj maszyna wytwarza ruch powietrza i działa jednocześnie jako dwa strumienie. Jeden z nich zaciąga czyste, zimne powietrze z zewnątrz, natomiast drugi strumień zaciąga powietrze zużyte, ciepłe, brudne, wilgotne, którego chcemy się z domu pozbyć.  Te strumienie w pewnym momencie spotykają się w wymienniku ciepła, czyli właśnie rekuperatorze, jednak się ze sobą nie mieszają. Ciepłe i zużyte powietrze wędrując, oddaje ciepło na wymienniku, a zimne, świeże powietrze to ciepło z wymiennika przejmuje i wędruje dalej do naszego domu. Czyste i ciepłe powietrze jest zdecydowanie zdrowsze, szczególnie dla osób zmagających się z alergiami. Jeśli budujesz dom z myślą o energooszczędności, rekuperacja kraków jest dla Ciebie. Dzięki takiemu rodzajowi wentylacji, braku konieczności rozszczelniania elementów budynku, będziesz zauważać znacznie mniejsze koszty ogrzewania i przez to niższe rachunki.

Jakie mamy rodzaje rekuperatorów? Jest ich kilka:

– rekuperatory płytowe – te dzielą się jeszcze na krzyżowe lub przeciwprądowe – mają głównie zastosowanie w domach jednorodzinnych

– rekuperatory obrotowe

– rekuperatory z czynnikiem pośrednim – zawierającym glikol lub freon – występują w budynkach, gdzie zachodzą jednocześnie procesy grzania, jak i chłodzenia.

Stale wzrastające koszty energii, coraz wyższe rachunki, powodują, że każdy z nas szuka oszczędności przy jednoczesnym jak najmniejszym ubytku jakości życia codziennego. Rekuperacja kraków z pewnością pomoże zmniejszyć straty energetyczne i zaoszczędzić na budynku, jeśli tylko zostanie ona odpowiednio zaplanowana i wdrożona przez profesjonalną firmę.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *